Huruvida Hansel & Gretel: Witch Hunters får en uppföljare är ännu oklart men regissören Tommy Wirkola har skrivit ett manus som ligger på Paramounts bord. Men några kameror kommer han inte att rigga.
Tommy Wirkola är just nu aktuell med uppföljaren till Död Snö som kommer att visas på Monsters of Film den 11 oktober. Han har även skrivit ett manus till en uppföljare till sitt häxactionäventyr Hansel & Gretel: Witch Hunters. Men till Fangoria säger han att han inte kommer att regissera filmen om den nu blir av. Han är upptagen med en rad andra projekt och säger att han måste prioritera. Efter Död Snö 2 känner han också att han vill göra något annat än uppföljare. Han hoppas dock kunna vara involverad i någon form om Paramount beslutar sig för att skrida till verket.
Jeremy Renner, som spelade Hansel i filmen, har sagt sig vara intresserad av att göra en uppföljare, men det beror på om det går att få ihop hans arbetsschema.